NIEKONWENCJONALNA.COM

CO PIĆ W CIĄŻY – WODY SMAKOWE, NAPOJE I SOKI.

Ciąża to czas zachcianek, ale i specjalnych zapotrzebowań organizmu na pierwiastki różne. Ile wody pijesz dziennie? Człowiek pijący 2-3 litry wody dziennie na pewno nie będzie narzekał na odwodnienie. Powstaje pytanie: co pić w ciąży? Czy woda smakowa jest tak samo dobra? Co z napojami i sokami? Obojętne co, byleby płynne? Okazuje się, że nie!

WODY SMAKOWE.
Truskawkowe, bananowe, malinowe i jakie tylko zechcesz. Samo zdrowie dla Ciebie i dziecka? Niestety nie. Na pierwszym miejsce w składzie mamy cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancje konserwujące (benzoesan sodu, sorbinian potasu), substancje słodzące i sztuczne aromaty.

Woda smakowa nie ma nic wspólnego dorodną truskawką rosnącą na krzaczku. Przyjrzyjmy się składnikom bliżej.

Na tapecie ląduje Żywiec Zdrój (jedna z najczęściej wybieranych wód)…jabłkowy.

„Napój niegazowany o smaku jabłkowym
Skład: woda źródlana 93%, cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, substancja konserwująca: benzoesan sodu, aromat, sok jabłkowy z zagęszczonego soku (0,01%). „

Producent sam daje nam znać, że jest to NAPÓJ, a nie woda.

KWAS CYTRYNOWY to nie wbrew pozorom witamina C i zdrowie wlane do butelki. Nie wyrządza jednak specjalnych szkód. Przeciwutleniacz i regulator kwasowości. Raka nie wywołuje, jak głosi plotka.

BENZOESAN SODU czyli konserwant. I tutaj zmiotę eko terrorystów straszących naszą wątrobę – substancja ta w wątrobie tworzy kwas hipurowy, a nie bombę która wybucha. W ciągu 12 godzin jest CAŁKOWICIE WYDALANY z moczem. Bezpieczna dawka to 647-825 mg benzoesanu sodu/kg masy ciała człowieka. Konserwant nie wyrządza szkód, o ile nie spożywamy jej kilogramami. A co z dzieckiem? „Brak dostępnych danych” znajdziesz wszędzie. I tu można mieć wątpliwości.

(była taka piosenka z Kiepskich…nie mogę znaleźć)

AROMATY. Pytanie tylko z czego, jak i skąd. Z butelki tego nie przeczytamy, a bywa mocno szkodliwie.

SOK JABŁKOWY, który nie osiągnął nawet jednego procenta…

CUKIER zostawiłam na koniec. To on jest przyczyną zgagi, bólu głowy, cukrzycy nie tylko w ciąży, a tu…już na drugim miejscu. To głównie ten składnik wraz z aromatami może być nieprzyjemny dla naszego organizmu.

Czy kwas cytrynowy (E330) jest rakotwórczy? (pol.). Food-Info.net. [dostęp 2009-07-29].
Benzoesan sodu (nr 18106) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski.

NAPOJE
Mylone często z sokami, które z sokami, witaminami nie mają nic wspólnego. Na tapetę leci wieloowocowy Caprio.

„woda, sok pomarańczowy z zagęszczonego soku (13%), sok jabłkowy z zagęszczonego soku (4,5%), cukier (D) i/lub syrop glukozowo-fruktozowy (G), soki z zagęszczonych soków z: moreli (0,7%), ananasów (0,7%), marakui (0,2%), mandarynek (0,2%), mango i limonek, przeciery z bananów (0,5%) i gujawy, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy i cytryniany sodu, witaminy: A, C, E, B1, B2, B6, B12, niacyna, biotyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy, aromaty, substancje słodzące: acesulfam K, cyklaminian sodu, sukraloza, Zawartość owoców min. 20%., D, G – w zależności od użytego składnika: patrz nadruk na wierzchu opakowania.”

13% soku z zagęszczonego soku czyli nie samego soku mówi samo za siebie.

SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY, mój ulubieniec każdej potrawy. Syrop tani, lepki, słodki i idealny na gorąc? Nic bardziej mylnego! Składa się z glukozy oraz fruktozy otrzymywanej ze skrobi kukurydzianej bądź pszenicznej – buraczka to nie widziało :P. Oprócz tego, że jest słodkie może zafundować nam i dziecku: zaburzoną pracę wątroby (nie przekształca one fruktozy w glikogen) a zatem nadciśnienie i stłuszczenie tego organu, uszkodzenie trzustki wskutek zwiększonego poziomu fruktozy we krwi (siema Cukrzyca!!!). Fruktoza nie stymuluje produkcji insulin – działa zupełnie inaczej niż glukoza. I mniej komórkowych zapasów ATP, które nasz organizm wykorzystuje do wszelkich procesów metabolicznych. UNIKAĆ WARTO!!!

WITAMINKI, WITAMINKI sztuczne, ręcznie sypane z wiader by soczek bądź napój był pozornie zdrowszy. Pozornie, bo wszystko co sztuczne organizm wchłania gorzej.

NIACYNA, BIOTYNA, KWASY…też z wiadra.

Napoje są fuj, ohyda i należy tego unikać jak ognia. Sama chemia z wiadra z dodatkiem łyżki owocowej papki.

 

SOKI
Prawdziwy sok to idealna opcja dla ciężarnej i nie tylko! Warzywa, owoce, zmielone i wyciśnięte. Ahhh! Gdyby tylko półkowe soki gwarantowały nam jakość, a nie ilość.

 

To co dzisiaj pijemy? Już wiesz co pić w ciąży – w sumie wszystko z umiarem. Oczywiście ZERO ALKOHOLU. A co z herbatą? O herbatach później ;).

(Visited 253 times, 1 visits today)

niekonwencjonalna

Blogerka zmagająca się z edukacją domową, szydełkowaniem, obróbką materiałów wszelkich. Wieczne wsparcie matek mniej i bardziej ogarniętych.

- Twitter - Facebook - Pinterest