NIEKONWENCJONALNA.COM

NAJMŁODSZE MATKI W POLSCE. – NASTOLATKI W CIĄŻY.

14-latka urodziła dziecko. Szok! Niedowierzanie! Społeczeństwo polskie reaguje tak, jak zimą na opad śniegu. Dlaczego nie jest to dla mnie kontrowersyjne? O tym kilka linijek niżej. Skupię się dzisiaj na przyczynie, którą omijasz oceniając nastolatkę z dzieckiem. Zaczynam!

KIM JEST NASTOLETNIA MATKA.
Przypomnij sobie siebie. Masz 14 lat, rodzice Cię wkurzają, rzadko z nimi gadasz. W szkole mini sajgon i nagle…spotykasz chłopaka w wieku lat 18, 19. Doskonale rozumie co przeżywasz, przytula kiedy chcesz, całuje, podwozi, zawozi. Czujesz się zadbana emocjonalnie, kochana, wyróżniona. Czego chcesz? Chcesz zasłużyć na starszego faceta, nie chcesz żeby poszedł do starsze, „lepszej” i…pojawia się łóżko. 14-latka nie myśli wtedy o konsekwencjach. Działa pod wpływem chwili, zakochania. Trwa… Seks bywa różny – bolesny, cudowny, dziwny. Nagle pojawia się ciąża. Ojej… Nastolatka będzie matką – fala oburzenia rośnie do porodu, a po porodzie już nie można jej zatrzymać.

RODZICU, KOLEGO, SĄSIEDZIE, CZYTELNIKU.
Gówniara zaszła w ciążę. Zaszła, urodziła. Reakcję ludzi brzydko podzielę na kilka kategorii, bo nie chcę oceniać wszystkich jednym słówkiem.

WSPÓŁCZUJĄCY. Współczują wszystkim – matce dziewczynki, dziewczynce, ojcu, dziecku. Grupa, którą chyba lubię najbardziej. Kulturalnie wyrażają opinię mając nadzieję, że mimo takowej wpadki rodzice poradzą sobie ze wszystkim.

SKLEROTYCY czyli zapomniał wół, jak cielęciem był. Tak, tak. Wiem że x lat temu nastolatki się nie całowały, siedziały noskiem w elementarzu. Serio, serio. Te wszystkie opowieści sprzed lat to tylko takie legendy żeby się pośmiać. Serio? Droga pani… kiedyś to seks był dozwolony w wieku lat nastu, a nawet ślub. Na szczęście pojawiły się odpowiednie prawa. Do dziś pamiętam opowieść o Jadzi co się w krzakach grzmociła :D.

WYZYWACZE a więc hejterzy. Głupia, nieodpowiedzialna, puszczalska, jej matka to patol, a facet pedofil. Och tak. Wszystko jest jasne! Takich ludzi mi szkoda, ich rodziców i partnerów również. Drogi wyzywaczu. Zapanuj nad emocjami, włącz mózg, poczytaj o masturbacji (zadziwia mnie jaki wpływ ma ręka na ludzkie życie!).

OSKARŻAJĄCY. Komentująca już wie, że facet to pedofil! Oczywiste, że czternastka nie mogła powiedzieć TAK. No oczywiste! Takowi komentatorzy często twierdzą, że mąż gwałci żonę jeśli ta nie da zgody na piśmie z wypunktowaniem pozycji i dodatków oralnych.

DLACZEGO NASTOLATKI UPRAWIAJĄ SEKS.
Odpowiedź banalna: z miłości i zaangażowania. Błagam, nie neguj uczuć czternastolatki do siedemnastolatka mówiąc, że gówno o miłości wie. Może wiedzieć więcej, niż ty. Nastoletnia miłość jest zupełnie inna, ale jest, istnieje. Nastolatka chce uprawiać seks, chce dać partnerowi siebie, przyjemność, satysfakcję, radość. I teraz słowo klucz RODZICE.

Jak często rozmawiasz ze swoim dzieckiem o seksie, partnerze, miłości, uczuciach? Kwitujesz: masz za mało lat na związek. I tu zaczyna się tragedia dziecka i Twoja. Nie rozmawiasz, więc dziecko…testuje. Testuje siebie, swoją znajomość, Ciebie. Wystarczyłoby pogadać, zaoferować wsparcie, powiedzieć czym jest seks: przyjemnością na którą można poczekać. Przyjemnością która da Ci więcej satysfakcji jeśli dojrzejesz. Nie oznacza to, że dziecko będzie czekać na Twoją zgodę. Chce? Jak chce to zrobi. Ty jako rodzic przedstaw bezpieczne możliwości – ANTYKONCEPCJA nie gryzie, nie jest dozwolona po 18.

Czy nastolatka zachodzi w ciążę przez swoich rodziców? Często tak. Nastolatka jest niedoinformowana, nie wie, nie może pogadać na temat z rodzicami i działa. Czas na rozmowę pojawia się wtedy, kiedy jest już za późno. Może zatem warto rozmawiać ze swoim dzieckiem???

(Visited 193 times, 1 visits today)

niekonwencjonalna

Blogerka zmagająca się z edukacją domową, szydełkowaniem, obróbką materiałów wszelkich. Wieczne wsparcie matek mniej i bardziej ogarniętych.

- Twitter - Facebook - Pinterest